GOCOO - Japán taiko dobshow

Megintcsak egy koncertet hoztam, ezúttal egy taiko dobshow-t szeretnék ajánlani!
A mintegy 10 éve alakult GOCOO - Japán taiko dobegyüttest hét nő és négy férfi, valamin összesen mintegy 40 japán dob alkotja. Bár az alapot a tradícionális japán taiko dobolás adja, de zenéjük sokszínű, s ennek köszönhetően nem csak a japán világ kedvelői közt népszerűek.

Időpont: 2009. június 18., csütörtök, 20:00
Helyszín: Millenáris, Teátrum
Jegyár: 6500/7800 Ft

illetve

Időpont: 2009. június 21. 19.00

Helyszín: Pécs, Lauber Dezső Sportcsarnok
(7633 Pécs, Veress E. u. 10.)
Jegyárak: 2500-5000 Ft.


A japán dobshow-k egyik legfőbb jellemzője, hogy páratlan élményt nyújt, nem csak a hangzás, de a látvány terén is. Jómagamnak is volt már szerencsém megtekinteni egy előadást, és tényleg, a precízió, a dinamikusság és a hangzásvilág egyszerűen magával ragadja az embert! (A dobnak amúgy több ősi kultúra és hiedelemvilág is misztikus, földöntúli erőt tulajdonított! A dobokat hallgatva megértettem, hogy miért...)

Az együttes többek közt olyan fesztiválokon is fellépett már, mint a Byron Bay Bluesfest, a WOMAD vagy a BOOM, 2007-ben pedig a Szigeten is felléptek.

Ízelítőként néhány videó különböző hangzásokkal:








Remélem sokan kedvet kaptatok rá, és ha tehetitek elmentek, mert egy életre szóló élményt jelent!

Aki szeretne többet tudni, látogasson el a GOCOO hivatalos honlapjára!

Forrásoldalak:
http://passzio.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=17185
http://www.jamboree.co.hu/hu/category/jamboree/gocoo
http://www.ihpecs.hu/?h=ih&p=view&progid=269&pcatid=10

Május 25-én szerdán ismét mozizhatunk az Örökmozgó Filmmúzeumban!

A film címe: FREE & EASY - SPECIAL VERSION
Tsuri-baka nisshi - Special
(1994, 106p)
Rendezte: MORISAKI Azuma

A Tsuri-baka sorozat derűs vígjátékai a Tora-san sorozattal együtt évekig a Shochiku stúdió zászlóshajójának számítottak. A két nagy szerelmének: a horgászatnak és családjának élő salaryman, Densuke kalandjai egy népszerű manga-sorozatból kiindulva jutottak el a mozivászonra.
A sorozat első nyári különkiadásában is megtalálható minden, ami egy jó vígjátékhoz kell: fiatal szerelmesek, családi perpatvar, félreértések, no meg persze a halak...


Helyszín: Örökmozgó Filmmúzeum
Időpont: 2009. május 27., 18:30 óra
A filmvetítés ingyenes.
A filmeket japán nyelven, angol felirattal, magyar szinkrontolmácsolással vetítjük.
Jegyfoglalásra és elővételre nincs lehetőség. Jegyek ingyenesen átvehetők előadás előtt a mozi pénztárában érkezési sorrendben.

Miyavi koncert Budapesten!!!

Üdv!

Ezúttal egy koncertre szeretnék elinvitálni mindenit. Nem máséra, mint Miyavi koncertjére!
A konzi dátuma: 2009, Október 01.-én 19:00 A nem várt kereslet miatt új helysznen a PeCsában lesz! A koncert még arrébb van, de mivel a jegyek gyorsan fogynak ezért úgy gondoltam, hogy mihamarabb felhívom rá a figyelmetek!
Jegyek kaphatók ITT!

Miért érdemes eljönni?

  • MIYAVI! Avagy a japán rock zene egyik legismertebb alakja ELJÖN Magyarországra!!!
  • A jegy is elérhető (6000Ft) áron kapható
  • A hangulat minden bizonnyal elsöprő lesz! (Tomboló tömeg és ow-so-hot bishi a színpadon!!! Aki ezt nem bírja annak a progi nem ajánlott! :P )
Miyavi:

Születésnap: September 14, 1981
Csillagjegy: Virgo
Vércsoport: AB
Magasség: 185cm (around 6')
Súly: 57-60kg (around 130lbs.)
Cipő: 27.5cm (US size 9)
Születési hely: Nisikujo, Japan

Videók ízelítőnek:





Aki ismeri és szereti, annak szinte kötelező progi, aki nem ismeri, de kíváncsi rá, kérem nézzen utánna, mert szerintem nagyon megéri! A koncerten mindenesetre én ott leszek, és remélem minnél többen eljönnek, hogy a hangulat is fergeteges legyen, és Miyavi is jó tapasztalatokkal távozhasson! (És jöhessen més sok japán énekes és együttes hazánkba! X3)

A legendás hercegi pár hazánkban

A jubileumi évad keretein belül abban a megtiszteltetésben részesült Magyarország, hogy ide látogatott őfelsége Akisino koronaherceg, valamint felesége Kiko hercegnő. Az eseményen a herceg rangjának megfelelő fogadtatásban részesült, igy szombaton érkezése napján köszöntötte őt, Bajnai Gordon miniszterelnök, Demszky Gábor és Szily Katalin házelnök is. A herceg és felesége elsőként az Iparművészeti Múzeumba látogatott el, ahol megtekintették a tárlatot. Ezt követően azonban a herceg elsősorban a szakmájával összefüggő programokon vett részt. 

Aki ugyanis nem tudná, a koronah
erceg halbiológus. Természetesen legjobban a magyar mezőgazdaság, és az őshonos magyar jószágok érdekelték, amiről ugye azért Japánban is hiresek vagyunk. (Mangalica, Szürkemarha... stb.) Nagyon lenyűgözte az állatkertben látható hagyományos parasztkert. A későbbiek során ellátogatott hasonló szakmai érdeklődésének eleget téve a bugaci pusztára is. 
Ezen kivül 
azért a hagyományos turista látványosságokat sem hagyta ki. Többek közt a visegrádi várat, amit méltán kedvelnek a japánok. Hiszen egyike ez az épitmény, az azon kevés nyugati épületeknek mely összhangban áll, az őt körülvevő környezettel.
Hétfőn a Sándor palotába látogatott ahol hivatalos ebédet fogyasztott el Sólyom László köztársasági elnökkel. Itt történt meg az ajándékok átnyújtása is. Akisino herceg, aki köztudottan rajong a kerámia madarakért. Egy herendi porcelán fajdkakast kapott. Valamint, ami nagyon megörvendeztette a feleségét, egy a nemzetközi hirnévnek örvendő Gáts Tibor által készitett citerát is, melyet a szenzáció éhes újságirók legnagyobb örömére azonnal ki is próbált a hercegné. A felszolgált ételek, jól ötvözték a modern és a hagyományos magyar konyha elemeit.
A hercegi pár, hétfőt követően Bulgária irányába folytatja útját, még számos egyéb országot érintve.
Hát reméljük, hogy a herceg kellemes élményekkel távozik országunkból és Kiko hercegnő pedig sokat fog játszani a citerán.

Addig is szemléljétek meg a Akisino és Kiko legendás szerelméről született rajz-filmet.

Karin koto koncertje

 (Kép forrása: http://karin-sound.com)


Már beszámoltunk egy rendezvényről, ahol a közönség megismerkedhetett a koto-val, és most egy újabb ilyen eseményről számolunk be.

Május 28-án Csütörtökön 16-tól 17 óráig hallgathatjuk ezt a tradicionális japán hangszert.

Japán Alapítvány Budapesti Japán Kultúrközpont könyvtárában.

A belépés díjtalan, ám a részvételt jó lenne előre jelezni Bognár Péternél (bognarpeter@japanalapitvany.hu ) vagy a 214-0775ös telefonszámon.

Karin egyébként a Tokiói Művészeti Egyetemen tanult koto-n játszani. Több művésszel játszott együtt és több lemezt is kiadott. Azért is népszerű, mivel dalai a klasszikus és a modern japán zenét ötvözik, így minden korosztály igényét képes kielégíteni.

A honlapon több információt is találhat, akit jobban érdekel a koto és Karin: http://karin-sound.com Itt fent van a művésznő profilja, információ a lemezeiről és sok egyéb más információ.

Egy kis ízelítő



A programhoz jó szórakozást kívánunk!

Üdv

Újabb érdekesnek ígérkező kiállítást szeretnék mindenki figyelmébe ajánlani. Ez pedig nem más. mint a "Gyönyörű vonalak" - Kato Kobei keramikus kiállítása Herenden. Ha pedig kerámiáról van szó és Herendről, akkor természetesen a Herendi Porcelán az első ami az ember eszébe jut.


A rendezvény a Herendi Porcelánmúzeumban kapott helyet, az ünnepélyes megnyitót 2009. május 3-án 16 órakor tartották meg.
A kiállításon Kato Kobei keramikus művész alkotásai tekinthetőek meg. A művész a családi hagyományokat folyatatja alkotásaival, melyekből már korábban is rendeztek kiállítást Magyarországon.
Erről a kiállításról bővebben ITT olvashattok!

A rendezvény a „Japán-Danubius Barátság Év 2009” illetve a Gifu-megye – Magyarország Baráti Társaság alapításának 15. évfordulója alkalmábólkerül megrendezésre.



Aki úgy véli, hogy Herend kicsit messze van, annak talán jó hír lehet, hogy a kiállítás júniusban Budapesten a Történeti Múzeumban is megtekinthető!Részemről valószínőbb, hogy erre megyek majd el, bár így a bemutatóról sajnos le kell mondanom...

A kiállítás mindenesetre nagyon érdekesnek és izgalmasnak hangzik, ajánlom mindenkinek, aki szereti, kedveli porcelánokat és kerámiákat!

AnimeCon - kultúrális programajánló

AnimeCon mostanában nemcsak az animékról és mangákról szól. Azt hiszintek, hogy ez nem lehetséges? Akkor összefoglalva leírom, hogy mi az, ami a társadalmat "megőrjítő" dolgokat ki tudja egészíteni.

Az idei Con május 16-17-én (szombaton és vasárnap) kerül megrendezésre.


A szombati kultúrális programajánlatom számotokra:

11:00 - 11:30 Előadás - Az AMV-ről dióhéjban (Anime Music Video - anime zenére összevágott videók)
14:00 - 14:30 Előadás - Akita Inu (Japán egyik leghíresebb kutyafajtája)
15:00 - 15:30 Előadás - Zen
16:00 - 16:30 Beszélgetés - Fanfiction (fanok által írt cuccok ^_^;;;)


A vasárnapi kultúrális programajánlat számotokra:

11:00 - 11:30 Előadás - SAKURA Saku ... Tavaszi népi szokások
12:00 - 12:30 Beszélgetés - MAT (Magyar Anime Társaság)
13:00 - 13:30 Beszélgetés - Animax
14:00 - 14:30 Beszélgetés - Szinkronosok
14:30 - 15:00 Előadás - Mitológia és szellemi tanítások az animékben


Majd ha tudok bővebben infókat a dolgokról akkor írok még ehhez a bejegyzéshez - kis türelmet kérek ^__^;;;;

Hikari Shozou

A Merlin Szinházban 2009 június 9-én este 7 órától Hikari Shozou cimmel mutatnak be egy darabot. A darab ihletője a Genji monogatari cimű mű volt.



Bár a Hikari Shouzou a tradícionális japán kultúra és a nyugati tánc összeolvadásával jött létre, mégsem tekinthető egy hagyományos kollaborációs munkának. A kétfelvonásos darabot Genji Monogatari meséje inspirálta, mely, egy klasszikus japán irodalmi mű a XI. századból – az alkotás az 1000-ik évfordulója tiszteletére jött létre. Nevezik az első modern vagy romantikus regénynek is, melyet a mai napig klasszikusnak tekintenek. A mű egy japán császár fiának, Hikaru Genji – a Ragyogó Genji – romantikus történeteit írja le, érzékletesen festve le a korabeli társadalom szokásait.

A darab misztikus hangulatot teremt a tradícionális japán no-színház színpadán, és főleg a női szereplők szemszögéből mutatja az eseményeket, az egyedüllét érzésére valamint a boldogság és a bizonytalanság emlékeire fókuszálva.

Mit látunk az értékekből?

Mit hívunk emléknek?

Milyen emlékeket vinnénk magunkkal és mit hagynánk magunk mögött?

Menni…maradni…menni…elfogadni…maradni…menni…


Koreográfia:
Yuki Mori, Reijiro Tsumura


Zene:
Arvo Pärt: Fratres (hegedű és zongora)

Franz Schubert: Halál és a lányka (vonósnégyes)


Előadják: Hana Sakai, Yuki Mori és Reijiro Tsumura

Ryutaro Kaneko(japán dob),Hiroyuki Matsuda(japán furulya)


-------------------------------------------------------------------

Jegyek kaphatók a Merlin Szervezésén és jegypénztárában

Jegyár 2000 Ft, diákjegy 1500 Ft, SZFE diák 500 Ft

Jegyfoglalás e-mailben:
kovacs.andrea@merlinszinhaz.hu

info@merlinszinhaz.hu
Internetes jegyvásárlás:
http://merlin.jegy.hu

Magyar lóverseny-futammal emlékeztek meg az évadról Tókióban

Eddig szinte kizárólag, a néhány kultúrális bejegyzésen kivűl, a magyarországi programokról irtunk előzeteseket, vagy ismertetőket. Most pedig jöjjön egy kivétel, ismertető egy Japánban rendezett magyar programról.
Eltekintve az erős pistától, a sárga villamostól, és attól, hogy nálunk élnek a világ legszebb női, azért jó tudni, hogy a magyar lóverseny-sport is virág-korát éli. Gondoljunk csak arra a hatalmas érdeklődésre, mely Overdose futamát kisérte a Kincsem Parkban. Persze a tokiói magyar nagykövettség és a külügy-minisztérium emberei is gondoltak arra, hogy kihasználják ezt a lehetőséget. A hátteret egyébként a Magyar Turizmus Zrt. és a JRA (Japan Racing Association) biztositotta. 
A Tokiói Fuchui lóverseny-pályán április 25-én szombaton megrendezett futam annak ellenére, hogy az időjárás nem éppen kedvezett a "felhőtlen" szórakozásnak (értsd: esett az eső), nagy mennyiségű érdeklődőt vonzott. Több ezren is kiváncsiak voltak a futam kimenetelére. 
A versenyt Johei Kóno nyitotta meg, aki nem mellesleg igen kiemelkedő embernek számit a japán magyar kapcsolatok tekintetében.  Tudvalevő, hogy ő a Japán-Magyar baráti társaság tiszteletbeli elnöke. Valamint Magyar oldalról részt vett még Bohár Ernő, tókiói magyar nagykövet.
A futam igen sikeres volt, számos rádió és televizió is közvetitést adott róla. Az első helyen amúgy a Hikaru MyStage tulajdonában álló verseny ló futott be. Díjként pedig egy másik már-már sztereotipikussá vált hungarikum a Herendi Porcelángyár zrt. által felajánlott nagy értékű kerámia lovat nyujtotta át Bohár Ernő és Kósa Bálint.
Jó tudni, hogy bár már ezer éve elhagytuk a pusztákat, még mindig lovas nemzet vagyunk. Hajrá magyar lovas sport.

Bár a most következő rendezvény nem a kulturális évad keretén belül kerül megrendezésre, mégis érdekesnek találtam, ha valakinek kedve támadna a hétvégén valamilyen japános programhoz.
Ha valakinek nincs semmi programja a hétvégére, és kedve van egy könnyed hétvégét eltölteni, feltétlen ajánlom, hogy látogasson el ide! Bár a programok nagyjából a már jól megszokott 'japán nap program', ezek mégis minden alkalommal érdekesek, így azoknak is érdemes ellátogatni ide, aki már járt hasonló rendezvényen, valamint családok számára is megfelelő program!

Dátum: 2009. május 10. (vasárnap), 10:00-20:00
Helyszín: Goshinkan Dojo - Dunakeszi, Rákóczi út 11.


A program:

  • 10.00 kapunyitás
  • 10.00 - 14.00 folyamatosan: japán teaház, origami (papírhajtogatás), játszóház (kicsiknek és nagyoknak), japán mesék (felolvasás)
  • 13.00 - 13.45 harcművészeti bemutatók, közben: japán népdalok (10 perc)
  • 14.00 - 16.00 előadás a japán nyelvről, kalligráfia oktatás, gyakorlás (felszerelést biztosítanak)
  • 18.00 - 19.30 Egy csepp Japán - előadás Japánról
Az emeleten japán filmeket vetítenek magyar felirattal:
  • 10.00 Rashomon (A vihar kapujában)
  • 12.00 Véres trón
  • 16.00 Rejtett erőd

Rendezvényszervező: Baranyi György, Eőry Ida
Telefonszám: 06 30 4849 802

Előadók:
SZEMEREY MÁRTON (japán nyelv, kalligráfia)
japán nyelvtanár

Prof. Dr. NEMESHEGYI PÉTER SJ (Egy csepp Japán)
jezsuita szerzetes, egyetemi tanár, dékán
A japán állam Szent Kincs Rendje, Arany Sugarak a Nyakszalaggal kitüntetettje.
A következő interjúból jobban megismerhetjük őt, és már-már kalandosnak mondható pályafutását.
"Nemeshegyi Péter Budapesten született 1923. január 27-én. Államtudományi doktorátust szerzett a budapesti egyetemen, majd 1944-ben belépett a Jézus Társaságába. 1952-ben szentelték pappá. 1956-ban teológiai doktorátust szerzett a római Gergely Egyetemen. 1957-től 1993-ig a tokiói Sophia Egyetemen teológiai tanár, 1969-től 1974-ig pedig a Nemzetközi Teológiai Bizottság tagja volt. Számos könyvet és cikket tett közzé japánul, magyarul és egyéb nyelveken dogmatikai, kateketikai és lelkiségi témákról. 1993-ban a rend vezetősége Magyarországra küldte. Azóta az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán (Zsámbék), a szegedi hittudományi főiskolán és másutt teológiát tanít, közben sokrétű apostoli/lelkipásztori tevékenységet fejt ki."
(Idézet az Új Ember Magazin archivumából)


A rendezvényről szóló információ és a kép forrása: Dunakeszi város honlapja!

Amint a címből látszik ez nem teljesen a Japán-Magyar kultúrális évadhoz kapcsolódó program, de érdekesnek ígérkezik.

A Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karának Nemzetközi és Európai Jogi Tanszéke és Kínai Közigazgatás-, Gazdaság- és Társadalomkutató Központja tisztelettel meghívja Önt.

"Alkotmányos berendezkedés és kormányzás a Távol-kelet államaiban és régióiban" című konferenciájára.
A konferencia időpontja és helyszíne:
2009. május 5. (kedd) 14:00
Budapesti Corvinus Egyetem, Közigazgatástudományi Kar
Budapest 1118, Ménesi út 5.
Oktatási épület, 304. terem (Panoráma-terem)

Jelen konferencia: "Az uniós horizonton túl" címet viselő konferencia-sorozat része, amely az Európai Unión kívüli államok és régiók közjogi berendezkedésével és működésével foglalkozik. A sorozat legfőbb célja, hogy működés közben mutassa be azokat a politikai rendszereket, amelyeket fontosságuk ellenére a hazai közvélemény kevéssé ismer. A mostani konferencia egyes távol-keleti államok és régiók (Dél-Korea, Japán, Kínai Népköztársaság, Taiwan, Vietnam) közhatalmi rendszerét, annak kialakulását és gyakorlati működését mutatja be.

A konferencia előadói:

Megnyitó - Dr. Halász Iván (BCE KIK-MTA JTI) és Dr. P. Szabó Sándor (BCE KIK)
Dél-Korea - Dr. Csoma Mózes (ELTE BTK)
Japán - Hosszú Hortenzia (MTA PTI)
Kínai Népköztársaság - Dr. P. Szabó Sándor (BCE KIK)
Taiwan - Dr. Jordán Gyula (ELTE BTK)
Vietnam - Pap Gábor (ELTE BTK)

A konferencia kínai ételkostolóval zárul.
A rendezvény támogatója a Keleti Nyelvek Iskolája.

Forrás: Keleti Nyelvek Iskolája


A konferencia előadóiról röviden:

Dr. Csoma Mózes:
Az ELTE Távol-Keleti Intézetének egyetemi adjunktusa, számos publikációt írt. 2000. máricius - szeptember között a Korea Foundation ösztöndíjával hallgató a szöuli Yonsei Egyetemen, majd 2004. március - 2005. április között a Korea Foundation ösztöndíjával továbbképzés és kutatás a Yonsei Egyetemen. Disszertációját: „A koreai félsziget politikai viszonyai és azok biztonságpolitikai aspektusai”címmel készetette el.


Hosszú Hortenzia:
Egyetemi oktató a Miskolci Egyetem Politikatudományi Intézetében valamint a Magyar Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézetének munkatársa.

Dr. P. Szabó Sándor
"Az ELTE Kelet-ázsiai Tanszékének oktatója. A világ elit sinológusai közé tartozik, és Kínában helyi rockzenész is volt. Ma a kutatás és az oktatás mellett egy távol-keleti üzleti tanácsadó cég vezetõje." (forrás)

Dr. Jordán Gyula

történész, az ELTE Politikatudományi Tanszékének nyugalmazott docense. Többször hallhattuk előadni a Károli Gáspár Egyetem Japán szakján, mint vendégelőadó, a Kelet népei kurzuson. Számos publikációja jelent meg. "Taiwan specialista".

Pap Gábor
Művészettörténész.
"Egyetemre az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, magyar–művészettörténet szakára járt. 1962–1963 között a Képzőművészeti Alapnál lebonyolítási előadó, majd 1963–1973 között az MTV képzőművészeti rovatvezetője, szerkesztő, riporter, forgatókönyvíró, filmrendező, műsorvezető, dramaturg. 1973–1979 között a Művészet főszerkesztő-helyettese, 1979–1981-ben a Postánál hírlapkihordó. 1982–1984 között a Kiskunhalasi Városi-Járási Könyvtár igazgatója, majd a városi tanács művelődési osztályának munkatársa, 1984–1987 között külső munkatársa, 1984–1985-ben a budapesti Széchenyi Művelődési Központ kiadói részlegvezetője, 1987–1988-ban a gödöllői Helytörténeti Gyűjtemény igazgató-helyettese, 1989-től a kecskeméti Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhely művészettörténeti főmunkatársa. 1973–1977 között nyaranta a zebegényi Szőnyi István Szabadiskola tanára, 1974-től tanít a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, a Debreceni Orvostudományi Egyetemen, a Debreceni Tanítóképzőben, Pécsett, Szombathelyen, Zalaegerszegen, Kaposvárott, Győrött. 1984-től a Budapesti Műszaki Egyetem Rózsa Ferenc Kollégiumában, a Bercsényi Klubban. 1994–1995 a Képzőművészeti Főiskolán, 1994-től a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen, 1995-től a Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyetemének meghívott és közkedvelt előadója. 1993-tól a Csuvas Nemzeti Akadémia tagja." (forrás: wikipedia)

Szerintem biztos érdekes előadásokat hallhatunk majd itt!