És végül, de nem utolsó sorban a Kiyo-Kito Taiko magyar japándob együttes koncertje zárta ezt a remek délutánt is.
A Japán-Magyar évad egyik kiemelkedő színfoltjaként a Magyar Posta jubileumi emlék bélyeg kibocsátását tervezi ezév októberében. Az efféle megemlékezés jeles alkalmakról nem számít annyira ritkának, s valószínűleg örökre emlékezetessé teszi az évfordulót. Bélyeggyüjtők ezreinek mappáiba és kartotékjaiba kerül majd be az új bélyeg, hüvelykujjnyi mementót állítván az eljövendő generációk számára arról, hogy mégis mi folyt 2009-ben kicsiny országunkban. Ennek apropóján bátorkodtam utána járni az alkalmi bélyeg kibocsátás majd évszázados hagyományának, valamint utána járok annak is, hogy napjainkig milyen japánnal kapcsolatos eseményekkel kapcsolatban születtek hasonló kezdeményezések.
Március 23-án, vasárnap este a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Japán-Magyar Jubileumi Év program keretében a Thália-színházban fellépett a Tokiói Kamaraopera a Hold és a tigris legendája című kortárs japán operával.
A Kamaraopera 1969-ben alakult, és virtuóz művészei több rangos zenei díjat nyertek Japánban és világszerte egyaránt.
A Hold és a tigris legendája ősi japán mesét dolgoz fel tradicionális japán és modern dallamokkal kísérve. Az ízig-vérig kortárs zene az európai hallgató számára igazi csemege, mely egy távoli világba vezet.
Az opera története mély és megindító: egy hivatalnok egy hegyen szeretne átkelni, de figyelmeztetik: vigyázzon, éjszaka egy szörny garázdálkodik a vidéken. Az utazó ennek ellenére útnak indul, és egy asszony szegődik mellé, aki a rég eltűnt fiát keresi. Éjfélkor valóban találkoznak a szörnnyel – a hivatalnok régi barátját, az asszony elveszettnek hitt fiát ismeri fel benne. A szörny elpanaszolja, hogy fényes karrier előtt álló állami alkalmazott volt, de otthagyta a biztos jövőt jelentő állását, mert költő szeretett volna lenni. Azonban elveszítette az emberi lelkét és szörnnyé változott. AZ anyját nem ismeri fel, de kéri régi barátját, hogy a még fellelhető verseit próbálja meg kiadni, hogy fennmaradjon a neve. Majd kéri őket, hogy meneküljenek, mert ha feljön a hold, vérengző fenevaddá válik. Az utazó és az idős asszony továbbhaladnak az éjszakában, és a domb lábától visszatekintve egy vadul ordító tigrist pillantanak meg a holdfényben.
2009. február 3-án a Budapesti Műszaki Főiskolán fellépett Megumi Oba Japán táncosnő. A fellépést fotókiállítás és japán tárgyakból összeállított kis kollekció egészítette ki. A fellépés előtt rövid köszöntők hangzottak el, utána fogadás zajlott.
A művésznő több, mint negyven éve csiszolja a stílusát, mely a tradícionális japán Nó és Kabuki elemeken alapszik, ötvözve a hagyományt a modern európai balett elemekkel. Megumi Oba rendkívül letisztult, kifinomult tánca roppant kifejező erővel bír, ugyanakkor könnyed és közvetlen is. A néző először ledöbben a mozdulatok kecsességén, de hamar magával ragadja az előadásban rejlő hihetetlen erő és elegancia. Megumi Oba két darabbal lépett fel. Az egyikben egyedül mutatott be táncot, majd Bata Ritával közös improvizációját élvezhette a közönség. A magyar művésznő Japánban hagyományos erotikus táncot tanult. Szimbiózisuk a kultúrák találkozása volt. A fellépést Madaras Gergő és Győri Noémi duettje kísérte fuvolán.
A tudományos szimpózium célja, hogy fórumot teremtsen a közös gondolkodásra és eszmecserére távoli kultúrák kutatói között, hogy közelebb hozza egymáshoz a tudományos és oktatási szféra szereplőit koncepcionális és módszertani kérdések vonatkozásában.
Szervezők:
A Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Kara és a JSMR (Japanese Society for Multicultural Relations)
Helyszín:
BGF - KKFK Budapest, XVI. Mátyásföld, Diósy Lajos utca 22-24.
Időpont: 2009. március 27.
Fontos:
Az egész napos szimpózium munkanyelve az angol!
TURTLES ARE SURPRISINGLY FAST SWIMMERS
(亀は意外と速く泳ぐ)
(2005, 90 perc)
Rendezte: Miki Satoshi
Este a nagyszínpadon 19:00 órás kezdettel A Tokiói Kamaraopera vendégjátéka, Atsushi Nakajima–Sakae Nakamura–Hitoshi Tanaka: A hold és a tigris legendája című színdarabot tekinthetik meg az érdeklődők.
A 11.00-17.00 óra közötti programokra a belépés díjtalan.
Jegyek válthatók a www.ticketportal.hu oldalon és jegyértékesítési hálózatában, a helyszínen, illetve a Budapesti Fesztiválközpont Kht. közönségszolgálati irodájában, H-1052, Budapest Szervita tér 5., félemelet, 36-os kapucsengő, hétköznap 10-17 óráig, csütörtökön 19 óráig!
A kultúrális évad keretei között kiállítást rendeztek a Magyarországon eddig megjelent Japán tankönyvekből a Japán Alapítványnál. Aki már foglalkozott egy kicsit is a japános dolgokkal, annak gondolom kár bemutatni a japán kultúra eme budapesti fellegvárát. A kultúrális évad pedig jó apropót nyújtott arra, hogy kirakják azt a néhány (tényleg csak néhány, kb. 10-15 kötet) tankönyvet, ami eddig a kis hazánkban japánul tanuló nebulók munkáját segítette.
Sziasztok! Azért gyűltünk össze, hogy hétről hétre ismertethessük veletek a 2009-es Japán Magyar kultúrális évad legfrissebb eseményeit, amolyan nem-hivatalos formában. A hivatalos oldal itt van.
A 2009-es év fontos a Japán és Magyarország közötti kapcsolat szempontjából. Ez az év a Japán Kulturális év is. Ami azt jelenti, hogy országszerte rengeteg program, kiállítás és koncert lesz, mely arra hivatott hogy bemutassa a japán kultúrát és szélesebb körben terjessze eme távoli világ kultúráját. Ez a blog azért jött létre, hogy könnyebben eligazodjunk mi is és az olvasók is a programok színes tárházában. Reméljük, segítünk egy kicsit! YOROSHIKU!