A japán császári pár aranylakodalma

Egy kis ismertető a japán kultúrából senkinek nem válhat hátrányává, így egy érdekesebb témát kiválasztottam és arról szeretnék rövid ismertetőt adni.

A japán császári pár idén ünnepelhette esküvőjének 50.ik évfordulóját.
Akihito császár 75 éves és felesége Micsiko császárné 74 évesen ünnepelhette meg ezt a szép alkalmat. A császári pár nem kerített nagy feltűnést ezen az alkalmon, csendben, visszafogottan ünnepeltek a palotában. Ezen nap alkalmából száz másik pár gyűlt össze a palotában, aki szintén idén ünnepli 50.ik évfordulóját.

A japán császári dinasztia immár 2600 éves múltra tekint vissza, 1959-ben Micsiko lett az első polgári származású császárnő. Ez a kapcsolat, románc az egész országot felkavarta, és magasabb körökben több vita pontot is kiváltott. Azonban ez a frigy már szerelmi alapon köttetett meg, így Akihito herceg kiállt Micsiko mellett. A japán történelem folyamán ez volt az első példa a nem érdek házasságra, és arra, hogy polgári származású lány kerülhet be.
Ez a szerelmes és romantikus történet, Akihito legidősebb fiát is megérintette, és Ő is igyekezett ezt az utat választani, ami nagy nehezen sikerüt is neki.

A császári családról van egy nagyon jó könyv, amit mindenkinek ajánlok, akit érdekel ez a táma. A könyv leginkább Naruhito császár (trónörökös) és Maszako hercegnő kapcsolatáról szól. Azt gondolom elég megbízható a könyv, érdemes elolvasni.



A könyv adatai: Maszako Hercegnő
A szárnyaszegett pillangó
írta: Martin Fritz - Kobajasi Joko



Japán-Magyar művészek gálája

Május 24.-én 16 órakor rendezi meg a „The Danube Symphony Orchestra“ valamint a “Propart Hungary Bt.” a Japán-Magyar művészek gáláját. Japán zongoraművészek magyar zenekari kísérettel és vezényléssel adnak elő klaszikus darabokat.
A Japán-Magyar kulturális évad színességét gazdagítja ez a zenei esemény, de az évad keretein kívül is gyakran rendeznek hangversenyeket, melyeket japán művészek adnak elő. A klasszikus zene kedvelőinek feltétlenül ajánlom ezt a rendezvényt, ahol japán és magyar tehetségek eggyüttműködésével szólalnak meg ezek a remek darabok.

A belépés ingyenes!!!

Előadók:
Yoshikawa Ayako (piano,Japan)
Mari Ehiro (piano,japan)
Masumi Kagawa (piano, Japan)
Duna Szimfonikus Zenekar
műveszeti vezető: Szklenar Ferenc
Vezenyel: Deak Andras
Műsor:
Liszt: Esz-Dur Zongoraverseny – előadja: Yoshikawa Ayako (piano,Japan)
Bartok: 3. Zongoraverseny – előadja: Mari Ehiro (piano,japan)
Rachmaninov: 2. Zongoraverseny – előadja: Masumi Kagawa (piano, Japan)

Helyszín:
Duna Palota
1091 Budapest Zrínyi u. 5
(forrás: Magyarországi Japán Nagykövetség)

Két rendezvény májusban, amire érdemes lesz elmenni!


Murakami Keiko bőrművész kiállítása az Árkád Galériában

Budapesten május végén.

Szervező: Sűdy és tsa

---
Ha lesz több információnk az eseményekről, vagy ha valaki tud valamit akkor segítsen ki minket! Köszönjük!

Japánok a Nemzetközi Könyvfesztiválon

Immáron XVI. alkalommal rendezik meg magyarországon a Budepesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Természetesen ezen alkalom kapcsán is elkerülhetetlen volt, hogy a 2009-es Japán évad ne szivárogjon bele ebbe az eseménybe, mely nemzetközileg is elismert. Azonban a mi és a kedves olvasóink öszinte sajnálatára igazából nem kapott akkora hangsúlyt, mint amire számithattunk volna, ugyanis már a japán évad tervei előtt eldöntötték, hogy ez alkalomból a romániai irodalomra koncentrálnak.

Az első és legfontosabb résztvevő számunkra a már ezerszer emlegetett Japán Alapitvány. 
A G-34-es standnál találhatják meg a kedves érdeklődök, a Millenáris gallériájánál, ott ahol hullámban hajlik a korlátok vonala. Számtalan eredeti japán kiadású könyvel találkozhatunk, azonban sajnos idén sem lehet vásárolni, így marad csupán a nyálcsorgatás a kedves látogatók számára.
Fontos megemlékeznünk, egy diszvendégről is, aki már igen régóta meghatározó szerepet tölt be a Japán-Magyar kapcsolatok terén, ez a bejegyzés kicsit róla is szól.
  Ő pedig Morita Tsuneo, akinek körübelül egy hónapja jelent meg cikk gyüjteménye melyben élesen birálja a Rendszerváltás óta eltelt magyar társadalmat. 
A könyv cime: Változás és örökség, avagy ferdeszemmel Magyarországon, ami mutatja a szerző egyedi, humoros stilusát. Azok számára pedig, akik érdeklődnek a Közgazdaságtan irányába, már csak szakmai felkészültsége miatt is kötelező darab. Hiszen vannak dolgok, amik csak a külső szemlélő számára világosak.
 A 47-es születésű Morita professzor, amúgy szociológusként és közgazdászként foglalkozik a közép kelet európai rendszerváltások propléma körével, rajong a magyar borokért és általában Magyarországért. A könyvfesztivál keretei között Szombaton 17-30-kor vesz rétsz A Supka Géza teremben tartott: hagyomány, örökség, változás c. előadás keretei között. 

A könyvfesztivál amúgy már csak Vasárnapig tart a Millenáris parkban szóval igyekezzetek, ha meg akartok nézni, néhány japán kiadványt! 

A lakktárgyak születése és a japáni lélek


Április 17-én elmentem a Japán Alapitvány budapesti irodájába  meghallgatni Balogh Gabriella "A lakktárgyak születése és a japáni lélek" cimű előadását, mely délután 5 órakor kezdődött. Nem kis meglepetésemre sikerült időben odaérnem. Az előadás elején a Japán alapitvány elnöke tartott egy rövid bemutatót a lakktárgyakról, és átadta a szót Balogh Gabriellának. Az előadást egy kivetőn képekkel és videókkal tette látványossá. Balogh Gabriella már többször is volt kint Japánban és kutatta a lakkművészetet és volt alkalma egy Japán mesternél tanulni, hogy hogyan kell a lakkal dolgozni.  Megtudhattuk, hogy a lakkot nem mindegy hogy melyik évszakban nyerik ki a fából és, hogy milyen módszerrel. Japánban a gyerekeknek idősebb lakmesterek mutatják meg, hogy hogyan kell a lakkozott étkészletet elkésziteni, tisztitani, enni belőle annélkül, hogy azok tönkremenjenek, vagy karcolódjanak. A bemutatóra hozott lakkozott tárgyakat,  szerszámokat és anyagokat, amiket az előadás után meg lehetett tekinteni és kézbe lehetett venni. Az előadás után lehetőség nyilt, hogy a közönség kérdéseket tegyen fel, és hoztak a vendégeknek ételt és italt.
Számomra az előadás hatalmas élmény volt és rengeteg új dolgot tudtam meg.

Pákozdi sárkányeresztő fesztivál

A pákozdi immáron hagyományos nemzetközi sárkányeregető fesztivál számára idén az egyik fő apropót a japán magyar évad szolgáltatja. Az esemény közel sem ismeretlen a hazánkba látogató japánok számára. Többször is osztatlan sikert aratott köztük, amiről a Japán-Magyar baráti társaság is megemlékezik.
A téma különösen közel áll szivemhez, hiszen a szerző falujában is a hagyományos szent György napi sárkány eregetéssel köszöntik a májust. Ez általában szokás azoknál a falvaknál, ahol a templom védőszentje a hires sárkányölő szent György. Pákozdon azonban a helyi búcsú eme méltó megünneplése nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát, melyben német, angol és holland résztvevők is jelentkeznek. Japánban a költészet ősidők óta állandósult fordulata a papírsárkány, a tavasz szimbóluma, nem csoda tehát ha közel áll Nippon népének szivéhez is. Eképpen szolgálhat méltó támpontjaként a két nemzet kapcsolatának. (by Kappa)
Az első papírsárkányokat 2000 évvel ezelőtt Kínában készítették. A japánok a Heian-korban (794-1185) tanulták meg tőlük a sárkánykészítés titkát, ám ők nem sárkánynak, hanem papírsólyomnak nevezték őket. A középkor folyamán a sárkány-eresztésre nem csak szórakozásként tekintettek. Titkos leveleket továbbítottak a segítségükkel várakba, vagy akár a magas vártornyokba is.
A japán sárkányépítés fejlődése, techinkai tökéletesedése annak volt köszönhető, hogy a készítésükhöz minden adott volt: a kiváló minőségű, erős japán papír és a könnyű bambusz - nem hiába lettek világhírűek. A sárkányreptetés népszerűségének növekedésével az ország minden területén különböző típusú és formájú papírsárkányok alakultak ki. Az Edo-korra (1603-1868) aranykorát élte a művészet.
Napjaink Japánjában a legtöbb papírsárkánnyal a fesztiválok alkalmával találkozhatunk, például május 5-én, a Fiúk Napján. A magasban lebegő sárkány a jószerencse szimbóluma. (by Gomez)
Picasa SlideshowPicasa Web AlbumsFullscreen

Az én Japánom - fotókiállítás



A Magyar-Japán Baráti társaság szervezésében újra megrendezésre került a fotópályázatuk Japánról "Az én Japánom" címmel. A munkákat egy kiállítás keretében mutatják be.

A megnyitó 2009. április 20-án, 9:30-kor lesz, az Semmelweis Orvostudományi Egyetem Elméleti Orvostudományi Központ aulájában. Mindenkit szeretettel várnak!

A meghívót itt lehet megtekinteni. A belépés díjtalan!

Kortárs japán design kiállítás

Wa: a mindennapok harmóniája, kortárs japán design kiállítás az Iparművészeti múzeumban
2009. április 9 – május 31.
Április 9.-én este elmentem megnézni ezt a jó kis kiállítást. 19 órától volt Kashiwagi Hiroshi, a kiállítás kurátorának egy nagyon érdekes beszámolója. A japán desing fejlődéséről, történetéről mesélt a sajnos elég kis számban jelenlévő hallgatóságnak.
A japán formatervezésben a modern irányzatok éppúgy felhasználják a modern technikákat mint kézművesség hagyományait. A japán designban keverednek a nyugati és jellegzetesen japán elemek. A japán formatervezésben fontos a hagyományos wa szellemiség ami a harmóniára, összhangra való törekvést jelenti.
Egy jellegzetesen japán formatervezés irányzat a KAWAII azaz „cuki” formavilág megteremtése. Ezek a mindennapi használati tárgyak aranyos megjelenésükkel minden korosztály számára vonzóak.
A japán design legfontosabb tulajdonsága a jó minőségű alapanyag-használat és a precizitás. A 20. század meghatározó irányvonala a minimalizmus. A professzor elmondása szerint ez jellemző marad majd a 21. századra is.

Érdekességként elmondható még az is, hogy japánban sokkal kevesebb giccs található, mint más országokban mely pont a minimalizmus és a precizitásnak köszönhető.

Nagyon jó volt maga a kiállítás is, melyből pár tárgyat szeretnék kiemelni és bemutatni a blog olvasóinak:
Nagyon ötletes és aranyos volt a sok kis papírrobot, mely az origamihoz hasonlóan tükrözi a japánok papírral való kapcsolatát.

Ami még nagyon tetszett az egy hihetetlen óra volt, amint azt a képen is lehet látni. El nem tudom képzelni, hogy van megcsinálva, de nagyon jól néz ki. Első ránézésre azt gondolná az ember, hogy lézerrel van rávetítve, de nem.

És a hiper szuper mega modern konyhai szett. Nagyon kis aranyos, picit Pinokkióra emlékeztet. De minden ott van, ami kell, és semmi nincs a designban, ami felesleges lenne.


Érdemes megnézni, aki teheti, menjen el, még sokáig látható!!

A kotótól a klasszikusokig

A kotótól a klasszikusokig
Részletesebb beszámoló a Tavaszi Fesztivál koncertjéről , amiről elég jó áttekintő beszámolót írt már Timi.

A koncert március 21.-én a Thália Színházban került megrendezésre. Nagyon gyönyörű koncertben lehette élménye a hallgatóságnak, és aki nem ment el, az igazán sajnálhatja. Én mindenesetre örülök, hogy eljutottam.
Az első művész aki játszott Yoshihiro Ota, aki nemrég végzett a Tokiói zeneakadémián, mint a legtehetségesebb diákja. Alkan szimfóniát játszott zongorára, nagyon tehetségesen. Engem bevallom zavart, ahogy a lábát játszás közben ide-oda himbálta. De a játéka kárpotolta azért ezt a zavaró tényezőt.
A második fellépő Gayo Nakagaki, japán kotóművész volt. Minoru Mikitől a Hanayagi (cseresznyevirág szirmok) című dalát játszotta. Nagyon szép játék volt, sok embernek talá érdekesnek tűnt a koto hangja, de én nagyon szeretem. Volt már lehetőségem megismerkedni ezzel a hangszerrel régebben, így nekem nagyon nosztalgikus volt végre újra hallani. A hangszer amin Gayo játszott már a koto modern változata, de ez hangzásában nem mutat különbséget, csak kibővítették a hangkészletet, így akár már nyugati daradokat is lehet rajta játszani.
Ez után a koto más hangszerek kíséretében hallatszódott, ami meglepően szép volt. Én azt hittem, hogy a kotohoz nem nagyon illik más hangszer, de be kellett látnom, hogy ez az elképzelésem téves volt.
A koto csello holdfény ragyogás című játéka gyönyörű volt, teljesen elvarázsolta a hallgatóságot.Nekem ez a szám tetszett a legjobban az este folyamán. A dalnak története is volt, mely arról szólt, hogy egy kis tavon a telihold visszatükröződik. A koto volt a tó a csello pedig a tó. És ahogy eltelik az éjszaka a hold tükörképe lassan elvándorol. Nagyon szép harmóniában adta vissza ezt a párbeszédet.
Aztán a Tündér című dal következett, mely arról szólt, hogy miután minden elcsendesül a tündérek az erdőben összegyűlnek és hangosan csevegnek, táncolnak, énekelnek. Nagyon benne volt ez az élet ebben a számban is. Itt a kotot hegedű, csello és zongora kísérte. Ez is nagyon tetszett nekem és különleges volt a hangszerek összeválogatása miatt.
Az utóbbi két dalt maga a kotoművész Gayo Nagaki írta.
Ez után még meglepetésnek meghallgathattuk himnuszt koton.
A szünet után Nyugati klasszikusok darabjai következtek, nagyszerű előadásban. Tokyo-Budapest Ensemble előadásában először Beethoven Esz-dúr zongoraötösét hallhattuk, amit csodálatosan játszottak. De ez a hangzás és dallam európai emberek számára nem volt ismeretlen.
Majd Mozart c-moll szerenádja zárta az esti programot.
Nagyszerű élmény volt, és azt nem is kell mondani, hogy sz idő csak úgy elrepült….

Közreműködő zenészek:
Yoshihiro Ota- zongora, Gayo Nagaki- koto, Reiko Kikuchi- zongora, Naoko Inoue- hegedű, Tomoya Hoshino- csello
Tokyo-Budapest Ensemble:
Berkes Kálmán ( művészeti vezető)- klarinét, Kazue Kuwana, Pataki Anna- oboa, Bekker Péter, Szendrey Dániel- kürt, Szalai Edina, Tóth Sára Rebecca- fagott, Budai Krisztián- nagybőgő

Teaceremónia

2009 április 5.-én délután Dr. Sen Genshitsu, az Urasenke Teaszertartás-Iskola 15. nagymestere egy előadással melyet egy bemutató követett ismertette meg a közönséggel a teaszertartást. Az esemény előtt és után a vendégeknek teát szolgáltak fel. Én kis késéssel érkeztem így az elején a tea
k
óstolóról lemaradtam, amit szerencsére a végén sikerült bepótolnom. Az előadó Japán nyelven beszélt végig és a szöveget egy szinkrontolmács fordította. Az előadásában kitért arra, hogy a tea milyen fontos szerepet tölt be a Japán kultúrában,az emberre gyakorolt jótékony hatására, a történelmére és kialakulására. Ezután következett a teaceremónia kellékeinek bemutatása mint például a chawan azaz a teáscsésze, vagy a chasen ami a bambuszból készült kis seprű -féle amivel a teát keverik és habosítják. Miután az eszközökkel végzett elkezdődhetett a teaceremónia amit lépésről lépésre mutattak be, a megérkezéstől kezdve egészen a távozásig minden egyes mozzanatot lassan, hogy a mozdulatokat meg tudjuk figyelni. Az egész ceremónia alatt az előadó a különböző részeket szóban is elmondta, hogy mit kell csinálni és, hogy mi az amire figyelni kell. A bemutató után akinek volt kérdése az akkor feltehette a mesternek, majd lehetőség nyílt az eszközöket és a dekorációt jobban szemügyre venni és beszélni az előadókkal. Az előadás közben több ember előtt is láttam egy piros vagy zöld papír dobozkát amiről egészen a végéig nem tudtam micsoda, amikor vége lett az előadásnak, még volt lehetőségük a később jövőknek is egy tea kóstolóra és akkor derült ki, hogy a dobozka egy kis édességet tartalmaz amit a tea ivás előtt szoktak a vendégeknek felkínálni.

Sakura ünnep


Idén a Sakura ünnep alkalmából egy 3 hétvégét átölelő programsorozat vette kezdetét. Az első nap a Magyar Anime Társaság napja volt. Ezen a napon aki kedvet érzett magában az animés cosplayben vagy az ünnephez illően kimonóban érkezett a helyszínre. A programok között szerepelt többek közt egy előadás a Zen buddhizmus tanitásáról, illetve egy a Cosplay Magyarországon címmel. Akiket érdekelt a kalligráfia és a lampion készités azoknak a szabadtéren egy asztalnál lehetőségük nyílt ezeket kipróbálni. Volt még egy MAT-os pult is ahol lehetett vásárolni. A bejáratnál az esemény ideje alatt örökbe lehet fogadni egy sakurafát. Az élményeim erről a napról egyöntetűen pozitívak. Az idő kellemes tavaszi , és a hangulat jó volt. A kertben találkoztam ismerősökkel, és meglepődve tapasztaltam, hogy mennyire csendes és nyugodt helyen van. Az előadások előtt volt időm az egész kertet bejárni, bár legtöbb időt a MAT-os pultnál töltöttem. Az első előadás 1-kor kezdődött, nagyon szórakoztató volt, és mégis sok mindent lehetett belőle tanulni. Sajnos a többi előadáson már nem tudtam ottmaradni, de amíg ott voltam nagyon jól éreztem magamat. Akiknek nem állt módjukban elmenni erre a napra még lesz lehetőségük, hiszen április 12.-én, 18.-án és 19.-én is lesznek még programok. Többek között Origami, és Japán teakóstoló. A részletes programleírás a weboldalon található meg .

Animecon


Idén Tavasszal is megrendezésre kerül a Magyar Animetársaság rendezésében a Sakuracon elnevezésű tavaszi animecon. Ezen a rendezvény egyik szerepe az anime ,manga és Japán kultúra népszerűsítése , másik pedig, hogy akik már ismerik és kedvelik ezeket a kultúrákat, azoknak egy kiváló lehetőséget nyújt a hasonló érdeklődésű társaikkal való találkozásra és, hogy ismereteiket bővítsék, különböző bemutatok és előadások alatt. Természetesen, akik csak egy könnyebb kikapcsolódásra vágynak azoknak is rengeteg lehetőséget nyújt különböző programjaival. A programok között szerepel cosplay, amely program alatt a résztvevők kedvenc együttesének előadójának, vagy anime, manga , videojáték figurának öltözik be . Akik szeretnének animés mangás, vagy Japán dolgokat venni azoknak a conon a különböző boltokban tehetik ezt meg . Lehetőség van karaokéra, és különböző játékkonzolokon is összemérhetik tudásukat a résztvevők. Akik szeretnek rajzolni vagy történeteket írni kedvenc sorozatuk hőseivel, azoknak erre alkalmuk nyílik egy fanfiction és egy rajz verseny keretében . Ezeken kívül még táncpad, AMV és főző versennyel, zenei quizel, vetítésekkel előadásokkal és még rengeteg változatos programmal, várják a látogatókat. A Sakuracon 2009.május.16-17.-i napokon kerül megrendezésre a Budapesti Petőfi Csarnokban.
Akiket érdekel a részletes program azok a www.animecon.hu weboldalt keressék fel.

Az animeconok Japánból erednek ahol Comiket, vagy Comik Market néven kerülnek megrendezésre. A Comiket-et évente két alkalommal rendezik meg, nyáron és télen. Az első ilyen rendezvényt 1975 telén volt, akkor még csak 32 kiállítóval és 700 látogatóval. Mostanra a látogatók és a kiállítok száma a kezdetekhez képest hihetetlenül megnőtt. A 2007-es téli rendezvényen közel 32000 kiállító és több mint 500000 látogató vett részt. Ahogy az anime is átjutott Japán határain és elismert lett az egész világon, úgy terjedt el az Animecon is. Elsőként Amerikában majd még számtalan országban, többek közt: Németországban, Anglia, Csehország, Hollandia, Magyarország...stb. Egy ilyen rendezvény alkalmával az ország minden pontjáról érkeznek látogatók, és így lehetőségünk van megismerni az ország más részein élő animéseket is. Az első Magyar Animecon 2003-ban került megrendezésre. Saját tapasztalataim a conokról, hogy jó érzés elmenni, egy ilyen eseményre, mert nagyon jó a hangulata, és rengeteg ismerőssel találkozok. A bejutás kicsit lassú ugyan, hiszen több ezer ember is részt vehet egy ilyen eseményen és a sor általában a bejárattól kezdve kígyózik, és nem ritka, hogy 1-2 ezer ember is sorban vár, csak hogy bejuthasson a rendezvényre. De ha sikerült túljutnunk ezen a nehézségen akkor kezdődik el a móka, hiszen annyi, program közül lehet választani, hogy néha nem is tudom, hogy mit csináljak. Van amikor csak furakszok, az egy-egy animés pultnál felgyülemlett tömegnél, hogy lássam, mit lehet venni, és esetleg vásároljak is. De ha tehetem akkor igyekszem minél több versenyen szeretek részt venni, főleg a Konzol és a táncpad versenyt , de egyszer a cosplayt és a karaokét is szeretném kipróbálni.

Vendégségben Japánban


kép: http://fuuma-mfuk.com/gallery/gallery.htm (csupán illusztráció, nincs köze a programhoz.)

A BGF Külkereskedelmi Főiskola karának jubilemumi rendezvénye lesz 2009. április 14-én.

"15.00-17.00 - Japán Gyermekjátszóház: origami, daltanulás, ecsetírás: ismerkedés a japán betűkkel
(Közreműködnek a BGF japán szakos tanárai és diákjai, a J-CAT japán önkéntesek, a Magyar Japán Baráti Társaság  tagjai)

17.00-18.00 - Fotó- és szoborkiállítás megnyitása

TAZAKI Ryuichi (fotóművész); HAÁR Ferenc (fotóművész); CSOMA Gergely (szobrászművész) alkotásaiból.
A kiállítás megtekinthető május 10-ig hétköznap 10.00-19.00 óra között.
A kiállítást megnyitja dr. Borsos Mihály fotóesztéta és Tazaki Nobuko a Japán Magyar Baráti Társaság tagja. Hangszeren kísér: Bando Mitateru

 
18.00 -  Hagyományos Japán Táncok a Himiko-no-Kai együttes előadásában.
Művészeti vezető: ANZAI Rie. A műsor után japán táncház!


Belépőjegyek 200 forintos áron kaphatók a főiskola információs pultjánál (XVI. Diósy Lajos utca 22-24) illetve a Művelődési Ház jegypénztárában.

Érdeklődni lehet telefonon: 401-30-60
interneten: www.corvin16.hu
e-mailben: zala.maria@gmail.com - toth.imrene@kkfk.bgf.hu"


Forrás: http://centrumail.hu/corvin16/?p=109

Tazaki Ryuichi a tagja a Japán Fotóművészek Szövetségének a tagja is, és ebben a listában (608) megtalálhatjuk az elérhetőségét, ha jobban meg szeretnénk ismerni a művészt. Képei általában tájképek.

Karaokeman - előzetes

Az évad keretében már eddig is számos színvonalas színi-előadással örvendeztettek meg bennünket. Ezen alkalommal egy igazán rendkívüli alkalomról lesz szó a Merlin színházban, április 6-án és 7-én, 19 órakor. Kazama Morio egyszemélyes színháza mutatja be, a Karaokeman c. darabot. Azon kívűl, hogy az előadó a nevezetes Kazama Morio már eddig is számos díjat bezsebelt, mint kiváló színész, maga a darab is igazán zsígerbe vágó és érdekfeszítő. A történet egy egészen átlagos japán Sararyman (サラリーマン), közhelyektől, társdalmi nyomástól, és az emberi elidegenedéstől véglegesen elszürkülő életét mutatja be, melyben az egyetlen szinfoltot, az a pár pillanatig tartó torzulás jelenti, amikor orditva énekel egy Karaokebárban. Egy barátja váratlanul felkéri vőfélynek ezzel bojgatva fel életének szánalmas monotóniáját. Barátunk ismét mikrofon elé kerü, ezúttal háttérzene nélkül.

Az előadás témája a meghasonló japán társadalom egyik akut problémájára világít rá: A sarariman betegségre. A gazdasági fejlődés egyik hajtómotorjaként kialakuló státusos foglalkoztatottak életét felőrőlte az olykor embertelen munka, ami gyakran a szabadság felhasználása nélkül a hét 6, olykor 7 napján lefoglalta az életüket. Az eredmény számtalan elidegenedett és kiüresedett ember lett, akiknek a munkán kívűl SEMMI nincs az életében.
 Szerencsére a 90-es évek vége óta már komolyan foglalkoznak a problémával, mind az állam, s mind a vállalatok is. Ebből a munkából vállal magára oroszlánrészt ez a darab is, mely immár kishazánkban  is megtekinthető lesz.
Az előadás japán nyelvű és magyar feliratos...  Az orientalistáknak kötelezően fakultatív, de a többiek is nézzék meg!   Ne feledjétek:

Karaokeman: Merlin színház, Április 6 (hétfő)  7 (kedd)  19h , jegyár: diák - 1500, felnőtt - 2000

via Merlin színház